Günce Koral

günce koral

Bu Aşk Değil,Volume 2,Su..
Son albümden bu yana geçen 3 yıllık arada müziğinin ve senin gelişiminde neler oldu ?

Herşeyden önce bu üç yıl benim müziğe ara verdiğim en uzun zaman süreci oldu.Bu arayı anne olduğum ve oğlum ile bire bir ilgilenmek için verdim.Annelik beni çok daha pozitif ve olaylara karşı hoşgörülü biri yaptı.Müziğime ise;bu üç yıl da kendi içimde biriktirdiğim,keşfettiğim bir çok şeyin yansıdığını hissediyorum.

Albümün hazırlık süreci nasıldı ? Her şeyi kontrol altında tutarak yürüttüğünüzü söyleyebilir miyiz ? Bu süreçte destekçileriniz kimlerdi ?

Albüm 11 aylık bir süreçte ortaya çıktı.Herşeyden önce 6 şarkımın aranjörü ve bu albümün müzik prodüktörü Bahadır Tanrıvermişe teşekkür etmek isterim.Çünkü büyük sabır,emek ve dostluğunu esirgemeden çalıştı.Nail Evrim Doğ,Sadettin Dayıoğlu,Çağlar Yerlikaya,Evrim Dökme ve Semih Tuncer İse bu albümde diğer çalıştığım isimler.Hepsine dostukları ve albümüme yansıttıkları enerjilerinden dolayı teşekkür ederim:)Ben 4 albümümünde prodüktörlüğünü kendim yaptığım için A dan Z ye tüm ayrıntılarını takip etmek zorunda oluyorum haliyle.

Eşin de müzisyen bildiğim kadarıyla,onunla da bir düetiniz var albümde. Birlikte başka projeler de düşünüyor musunuz ?

Şu an için Evrimin kendi albüm çalışması sürüyor.Biz hernekadar ”Belki birgün dönersin”de düet yaptıysak da aslında tarzlarımız biraz farklı.Onun albümü Alternatif rock tarzında ve şu an için önceliğimiz bu albümün çıkması.Ama ileride bir projede beraber olmayı tabiki isterim:)

Bu albümü diğer 3 albümüne göre kıyasladığınızda nasıl değerlendiriyorsun?

Bu albüm benim yorumcu kimliğimin daha olgunlaştığını hissetiğim bir albüm oldu.Ayrıca saund anlamında ne istediğime çok yaklaştığımı hisediyorum.Bu albüm bundan sonraki albümlerimde nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana en ışık tutan albümüm oldu diyebilirim…

Albümde söz ve müziğini yaptığın parçalar yine var.Şarkı söylemek mi yoksa üretmek mi seni daha çok etkiliyor ?

Söylemek.Çünkü sonuçta söylemek için üretiyorum:)Şarkı söyleme tutkumun önüne hiç birşey geçemiyor benim:)

Mutlu,enerji dolu aşk şarkılarını pek göremiyoruz aslında. Üstelik bu soğuk kış aylarında içimizi ısıtan bir şarkı oldu “Hayat Aşktan Geçer”. Çıkış şarkısı olarak bu parçayı belirlemeye nasıl karar verdin ?

Evet dönem olarak herkesin slow ve hüzünlü şarkılar dinlediği bir dönem kış ayları.Ben tam ters köşe yaptım:)İyikide böyle oldu,”Hayat aşktan geçer”in sevilmesinin ve bana bukadar çabuk pozitif geri dönüş sağlamasının sebebide;bence insanlar kışın mutlu şarkıları daha çok özlüyor:)Şarkı oluştuğu andan itibaren bana ve ekibime ”benimle çık”diye bağırıyordu zaten,seçim yapmamız hiç de zor olmadı:)

Şarkının videosu da oldukça pozitif. Son kliplerinde bir öyküden çok Günce’nin birbirinden güzel halleriyle dolu oluyor klipler..Bilinçli bir tercih mi bu ?

Evet yönetmenim Ceyda Sarıhan ile böyle olmasının daha iyi olacağını düşündük.Birkere 3 yıl sonra çıkan bir albümün klibinde;şarkının yada benim önüme geçen bir hikaye olmamalıydı.Zaten ben genelde dizi film gibi klip sevmeyen biriyim.Şarkının ve şarkıcının gerisinde kalmalı diğer herşey diye düşünüyorum..

İkinci klip için düşünceler var mı ? ya da Mutlaka klip çekmeyi düşündüğün şarkılar? Oğlunuza yazdığınız şarkıya beraber bir klip çekseniz mesela 🙂

Aliye yazdığım şarkı bir anlamda albümün kapanış şarkısı gibi oldu.Bende bu albümün son video klip çalışması olarak onu düşünüyorum zaten.Şimdi sıradaki klip”Masal Bitti”gibi gözüküyor.Ben herzaman dinleyici ve radyolardan gelen düşünceler doğrultusunda karar vermeye çalışıyorum.

Son zamanlarda kimleri dinliyor,takip ediyorsun ?

Şu sıralar Adele ve John Mayer’i dinliyorum.Mor ve ötesi,Sezen Aksu,Zuhal Olcay,Bülent Ortaçgil ve Mfö herzaman dinlerim.

Malum soruyu sormadan olmaz. Eurovision için ne düşünüyorsun ? Önümüzdeki yıllarda teklif alırsan nasıl değerlendirirsin?

Eurovision’u bu kadar dünya meselesi haline getirmek bize mahsus bir durum sanırım.Daha gidicek şarkıyı dinlemeden seçilen sanatçıyı yıprattığımızı gözlemliyorum.Ben son yıllarda Eurovision’a yaklaşımımızdaki hırstan biraz rahatsızım.Sonuçta bir yarışma:)Ben gitmeyi düşünmem sanırım çünkü tüm bu yaklaşımlardan Eurovision bana eskisi kadar sempatik gelmiyor.