Burcu Güneş, bana göre müzik piyasasının en ilginç albümlerinden birine sahip. Neden mi? Sevseniz de sevmeseniz de iki dakika durun, bişiy anlatıcam…

burcugunes3

Burcu Güneş’in sesine herhalde diyecek lafı yoktur kimsenin. Garo Mafyan’ın öküz gibi sesin var dediği bu kadın, zenci gırtlaklı beyaz kız olarak anıldı uzun bir süre.

1997 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na Türkiye’yi temsilen katıldığı “Gece” şarkısıyla başlıyor diyebiliriz serüveni. 12 yaşında ilk beste, plaklardan oyuncak yapma muhabbetlerine falan girmiycem.

Çoğunlukla cover parçalardan oluşan 1998 çıkışlı ilk albüm Aşk Yarası. İkinci albümü 2001 yılının en çok satan albümü, meşhur Biz Aşkı Meleklerden Çaldık’lı Tılsım albümü. Üçüncü albüm Ay Şahit. Aynı adlı şarkının bir Tufan Taş remixi de vardır ki, Tufan Taş Burcu Güneş’in müzik kariyerindeki en önemli isimdir bana kalırsa. Bir yerden sonra ikisinin de daha farklı yollarda yürümek için bu ortaklıkları bitirmeleri beni üzse de, birbirlerinden yeterli verimi alamadıkları ortadaydı.

Gelelim hikayemize..

Ay Şahit döneminde müzik tarihinin skandal isimlerinden Erol Köse ile yaşanan sıkıntılar ve TMSF ihalesi Burcu Güneş’in ortalıktan uzak 1,5 yılına ve belki de bir yeniden doğuşa sebep olur.

İyi de olur. Çünkü bu sessiz bir buçuk yıldan sonra Burcu Güneş öyle bir albümle döner ki, tam da adına münhasır “Ben Ateş Ben Su” kendisinin en farklı ve bana kalırsa en iyi albümüdür. Prodüktörlüğünü kendisinin, müzik direktörlüğünün ise Tufan Taş ve Mert Ekren’in birlikte üstlendiği 64 dakikalık bu albüm Bülent Seyhan yapımcılığında çıkar.

Yoğun bir felsefeyi hissedeceğiniz albüm her şeyiyle özel tutulmuştur. Albüm kendi içinde tam bir bütünlük oluşturan 15 şarkıdan oluşur. Akustik altyapılı daha sade ve derin şarkılarla başlayan albüm, iyi bir geçiş şarkısı seçimi “Maske” ile kendisini sudan ateşe bırakır. Albümün kartonet çalışmaları özenle yapılmıştır. Her şarkı için ayrıca basılan kartlar; kıyafetleri iyi seçilen fotoğrafları ve Burcu Güneş’in uzun süre kendisini kapatıp yaptığı spritüel, metafizik alanlarında çalışmalardan süzerek yazdığı sözleri içerir… Solda Mevlana sözüyle başlayan bir kısım, Halil Cibran sözüyle biten sağ kısım ve ortada cd olarak gördüğünüz içsel bir sorgulamaya ayna tutan albüm size aşkı da, özgürlüğü de, geçmişi de anlatır.

Bu denli özel bir albümde, albümün açılış şarkısı olan “Olmazsan Olmaz” adlı su gibi şarkı için oldukça yapay bir klip çekilir. Diğer klipler 2-3 aylık aralıklarla “Ben Yeter miyim?” , “Kaybol Benle” ve “Seven”e çekilmiştir. Yani ateşli şarkılara dokunulmamış ,konserlerde klipli şarkılar dışında da pek ses getireni olmamıştır.

Belki de büyük bir pr eksikliğine kurban giden ve üzerinde durulmamış bu albümden sonra, Burcu Güneş şimdilerde Ay Şahit döneminden de yüksek popülarite sağlamış olabilir. Onu Eflatun şarkılarıyla dinlemeyi çok seviyor olabilirsiniz. Hatta eskiden dalga geçtiğiniz ağzı, oflaya oflaya derken size güzel de gözükebilir. Ama bence yine de, vaktiniz olursa alın bu albümü dinleyin. Hiç olmadı All By Myself yorumunu dinleyin.

Bu kadın böyle bi albüm yapmışken, Sinan Akçıl tekerlemesi Seni Bir Tek diye şarkı söyledi ya, var mı bundan daha b.ktan bir şey!

Artık bitsin bu b.ktan şeyler!

– Ziynet Sali’nin kliplerinde kullandığı kaslı erkekler..

– 3,5 saat süren Türk gençlik dizileri

– Yeni şarkıcıların “kalbinizden öpüyorum” tivitleri

*Yazı bktanseyler.com da yayınlanmıştır.