ALBÜMÜM ÇIKTI GÜNAYDIN!
4-5 yaşlarındasınız. Şimdi elinize bir tarak alıp aynanın karşısına geçin. Çok da oyalanmayın çünkü bir seneye ilk bestemizi yapıcaz. Müzikle ilgilenen anneniz babanız ve bilmukabele 7 ceddinizi de hazır tutun. Birazdan biri size bir gitar alacak. Okul grubunu da kurdunuz mu? Hadi gelsin bar konserleri. Besteleri de biriktirelim ufaktan. Şimdi yavaş yavaş bir albüme ya da son moda SİNGILa doğru gelelim…

Eğer paranız, bilmem nerde dayınız varsa burdan sonrasında size veda edicez.Siz şu köşede albümüm çıktı günaydın diye twit atın. Hani şu yemeyip içmeyip müzik geleceğin silahıdır diyenleri şöyle alalım..

Ne yaptınız ne ettiniz çıkardınız bir single. Kapağı da afilli oldu genç kızların sevgilisi bir yakışıklılığınız ya da büyük memeniz olmasa da. Şimdi size bi piyarcı lazım. PR. İki harfi kapı açılış 3000. Çünkü kendi çalışmanızı kendiniz gönderirseniz birilerine ayıp olur. Kaale almazlar. Basın danışmanınız olmazsa telefonlara kendiniz cevap veremezsiniz. Sizin yerinize birinin yaptığınız işi anlatıp satmaya çalışması lazım çünkü. Müzik de bir mal neticede. Üç beş nota dediğiniz nedir ki.

İşin raconu bu deyip verdiniz parayı. Hayalinizi, emeğinizi, paranızı, yıllarınızı koyduğunuz o müzik için başladınız beklemeye. Klibiniz gitti önce kanallara. Televizyonu açıp bakınca onlarca kötü sesli insanın, onlarca kötü klibin döndüğünü görüp “e ben bunlara beş çekerim canım “dediniz. Hakkınızdı tabi ama hiçbir kanal yayınlamadı tabi klibinizi. Para vermezseniz olmaz çünkü müzik kanalı olmak bunu gerektirir. O klip de mal neticede. Kapitalizm işte.

Neyse bari gazetelere dergilere gitti albüm. Belki iki röportaj yaparım iki haberim çıkar da üç beş insana daha ulaştırırım duygularımı dediniz. Aaa lütfen. Bir günde seksen tane zarf gidiyor o gazeteci masalarına. Ama onların açmaya hiç vakti yok ki. Sonuçta kültür sanat bölümünde yoğun bir magazin trafiği dönüyor. Bilmem kimin boşanma haberinden daha öncelikli olabilir misiniz? Ya da o koca dudaklı ablanın dıptıs dıptıs şarkısı dururken sizin haberinizi kim okuyacak ki? Hadi diyelim bi muhabir allah için açtı baktı zarfı da dinledi. E toplantıya daha önce albümünüz yoksa giremezsiniz ki. Konu bile olamazsınız. 8 yıl tecrübeli eleman aranması gibi bir şey bu.

Önce albüm yapın. O patlarsa ikinci albümde konuşulursunuz. İlkinin patlaması için ne gerekiyor bilmiyor kimse. Gazetede yok dergide yok, e tv kanalları zaten yeni çıkan film oyuncularının reklamını yapmaktan sizin suratınıza bile bakmaz. Konuk koordinatörleri aynı isimleri on kere daha o programa çıkarıp sonra yemeğe gidicek siz nerden çıktınız. E buralarda yoksanız radyo sizi nasıl çalsın. Bilmem kimin yeni düeti çıktı e haftada bir şarkı zaten rotasyona giriyor seni mi alsın onu mu. O da haklı tabi. Bu isimleri ölene kadar çalmak için orda oturuyor. Bir de o radyocu senden daha sanatçı zaten. O gazeteci de senden daha sanatçı. O olmasa sen nesin ki. Hiç şansın yok.

Piyarcın belki boğazda yemeğe çıkarıp koluna saat takarsa birinin, hadi bana gidelim derse başka tabi. Telefon başında ölsün senin şarkını dinletebilmek için ama karşıdakinin hiç vakti olmasın. Bakalım canım konuşuruz desinler ama ona hiç bakılmasın. Okey verilen işi bile otuz gün beklesin hep yayında son dakika bişey çıksın. Böyle çünkü. Napsın onun da editörü öyle diyor. Ama istersen daha ünlü bi pıyarcıya git ama sonra senin işinin iyi olmadığını duyunca bozulma. Sorun sende çünkü. Radyo dostu şarkı yapmadın. E bacağın da güzel değil televizyona çıkarsan insanların göz zevki bozulur. Ünlü bi oyuncuyla görüntülenmedin de haberini kim okıycak. Klibini de bilmem kim bilmem ne fabrikasında çekmedi zaten klip sayılmaz. Sen şimdi git biraz üzül köşede. Bi de konser veriyim bari falan diyosun bak alınıyorum ama. Kaç bira sattırırsın ki kapı açılışta konser diyosun..

Sonra müzik yazarları senin yüzünden üzülüyor hiç güzel şarkı yapmıyosunuz ama diyor. Güzel yapsaydın şöyle daha oynak ya da daha ağlak bişiyler, dinledim çok güzel albüm yazıcaktı köşesine. Kötüyse niye kötü hiç bilmiyceksin ama. Kötü işte. Neden dönmedi o da bilmiyo. Hissedemedi heralde.

Şimdi o tarağı tekrar elimize alalım.. Çünkü bu boktanlığa bu gömme bana yetmedi. Bir sonraki yazıda biraz daha sövene kadar, ilk şarkıyı fısıldamaya başlayalım..

*Yazıdaki yazım yanlışları bilinçli olarak yapılmıştır. Bu bir iç dökmedir. *