HER ŞEYİN BAŞI AŞKLA YAPMAK!
“Eğer sen söylediğin şeye inanırsan, dinleyici de inandırabilirsin” diyor Aslı Demirer. Mini albümü “Dünyanın En Aşk Yeri” ile başarısını sürdüren Aslı Demirer ile projelerini ve duygularını konuştuk. Keyifli okumalar!

Dünyanın En Aşk Yeri, yeni mini albüm için daha önce kaydedip yayınlamadığım ve yepyeni şarkılardan oluşuyor demişsin. “Bu şarkıya inanıyorum” cümlesinin altını nasıl dolduruyorsun? Sadece klibi olan şarkıları gündeme aldığımız bu piyasa içinde bu şarkılar senin için neler ifade ediyor?

Evet keşke radyolar albümlerden kendi favorilerini yaratıp,projelere yön verebilseler..Ama malesef klibi olmayan bir şarkının fark yaratması ve sesini duyurması oldukça zor bir ihtimal artık.Benim derdim müzik yapmak.Nitelikli ve samimi olanın peşinde oldum her zaman.O yüzden gerçekten söylemek istediğim ve kendime yakıştırdığım şarkıları tercih ediyorum.Genelde kendi şarkılarımı yazıyorum.Yazdığım,söylediğim veya aktardığım her şeyi hissediyorum..Üzerime,dilime yakışmayan şeylerden uzak duruyorum.Eğer sen söylediğin şeye inanırsan,dinleyiciyi de inandırabilirsin.Her şeyin başı aşkla yapmak.

Her ne kadar şarkılar için belli aritmatikler imaj çalışmaları vs yapılsa da insanlar kendilerinden bir parça bulmadıkları şarkıları zaten dinlemiyor. Sen kendi şarkılarını dinlediğinde, ya dinleyicilerinin sana eşlik edişlerini izlediğinde neler hissediyorsun? Bugüne kadarki şarkıların popülariteleri bir yana senin için başarı kelimesini tam anlamıyla doldurdu mu?

Sayılar,imajlar,formüller,tıklanmalar her şey bir yana..İnsanlarla şarkını göz göze söylediğin an,en “gerçek”olan.Ben,bunu en yoğun haliyle “Korkak”ta yaşadım.Şarkı çıktıktan sonraki ilk konserimizdi..Binlerce kişinin avazı çıktığı kadar,tüm kalbiyle şarkımı söylediğini duymak inanılmaz bir histi.O sevgiyi hissettiğim an kendimi bir şeyler başarmış gibi hissettim.Bunun için şükrediyorum.Asıl başarı sevmek ve sevilmek bence..

Söz yazabilme bana göre kendine bir his kumbarası yaratabilen sanatçıların yapabildiği bir iş. Senin his kumbaranda neler birikti bize sesini duyurduğun 2014ten bu yana? İçindeki hissel evrilmeleri de merak ediyorum.
Evet,sürekli doldurup boşalttığım,biriktirdiğim,harcadığım ama asla kırmadığım,açmaya zorlamadığım..açmak için zamanını kolladığım bir duygu kumbaram var.Değişiyorum,dönüşüyorum.Yazdıklarım ve söylediklerim de hayatımla,tecrübelerimle orantılı şekilde değişecektir kuşkusuz.

Emin adımlarla ilerlediğin bir yolculuğun var dışardan bakınca. Ama içerde seni memnun etmeyen durumlar, keşke’lerin oldu mu?
Her yolun kendi içinde zorlukları vardır elbette.Adım adım,emek vererek ve büyük bir aşkla ilerliyorum.O yüzden “keşkeler”den çok,elimden gelenin en iyisi yapmak üzerine bir motivasyon sağlamaya çalışıyorum kendime.Etrafımızda zaten yeterince olumsuz şey var.Müzik her şeyi daha anlamlı ve güzel kılıyor.Tüm keşkelerimi şarkılarıma aktarmayı tercih ediyorum.

Eğlenceli bir klip çektin Dünyanın En Aşk Yeri için. Kliplerle ilgili ne düşünüyorsun? Şarkıların tanıtılması için elbette gerekli olsa da şarkıların hikayelerini biraz yokediyoruz gibi geliyor bana. Baştan alıp tüm kliplerini izlesen arka arkaya, başarıları aşikar ama Aslı Demirer’in şarkılarını yansıtabilme anlamında içine sindiler mi?

Kliplerimle alakalı eleştirilerim oluyor tabii ki dönüp baktığımda.Ama elimden geldiğince şarkılara hizmet etmesi için uğraştım diye düşünüyorum.Son klibimde bir hikayeden çok,daha özgür,pozitif ve soyut bir anlatım tercih ettik.Dans ve performanslarla dolu neşeli bir iş oldu. Hepimizin çok içine sindi.Ya iyi bir fikrin ya da iyi bir bütçen olacak:)İkisi birden olursa da ortaya çok iyi bir iş çıkıyor.Dünyada yapılan da tam olarak bu bence.Daha çok görsellik üzerine bir algı var Türkiye’de çekilen kliplerde.”Fikir” genel olarak ikinci plana atılan bir şey ülkemizde.İyi bir fikirle çekilen klipler ya az izlenir ya da şans eseri aradan sıyırılır.Umarım “iyi fikrin” ve kalitenin değerinin anlaşıldığı ve taktir edildiği günleri görürüz.

Gökhan Türkmen düeti yadsınamaz bir artı kattı elbette müzik hayatına. Sen de bir yandan kendi yoluna emek verirken, başka müzisyenlere destek amaçlı bir şeyler yapıyor musun?
“Korkak” benim kariyerimin kırılma noktalarından biri.Yakın dostum Gökhan’la böyle özel bir şarkıya imza atmaktan son derece mutluyum.Gökhan’ın bana verdiği destek gibi,ben de başka müzisyenlere elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum.Müzikle uğraşmak isteyen,nasıl yapacağını bilemeyen,destek isteyen,fikir soran birçok genç arkadaşım oluyor.Onları geri çevirmemeye,yol göstermeye gayret ediyorum.İleride imkanlarım doğrultusunda daha fazla şey de yapmak istiyorum tabii ki.Müzikal yolculuğumda ilham aldığım çok insan oldu.Ben de birilerine ilham ve cesaret verebiliyorsam ne mutlu bana.

Yakında bizi bekleyen farklı projeler ya da yeni sürprizler var mı?

Yeni albümümle alakalı bir çalışma sürecindeyiz.Konser ve akustik projelerle yeni seneye merhaba demeyi planlıyorum.Hayalini kurduğum bir çok şey var,onları hayata geçirmek derdindeyim.Müzikal sürprizlerim olacak tabii ki.Yepyeni kolektif projeler de olacak:)

*Röportaj, Lemur Dergi Ocak sayısında yayınlanmıştır.