Karşınızda Çılgın İngiliz: Mr Doodle

 

 

Oturduğunuz sandalyeden taktığınız çantaya, giydiğiniz terlikten tuttuğunuz bardağa kadar her şeyi çizen bir adam düşünün!

Mr Doodle’ın turuncu saçlarının üstündeki şapkası, kıyafetleri, çantası ve elinde tuttuğu defter dahil her şey çizgiler içinde! İnsanlar Onun pijamayla işe gittiğini düşünse de, Mr Doodle buna şifa diyor.

İngiltereli Sam Gox, yani Mr Doodle sıradan bir çizer ya da hayalperestten çok daha ötesi. Okul sıralarında arkadaşlarının tshirtlerini, duvarları boyayarak başladığı çizerliği bugün hızlı doodle halini alarak Adidas ve MTv yi onun müşterisi yapmış durumda.

Telefon kaplarından yastığa kadar birçok ürünü İngiliz sanatçı bir dükkanın camlarını da, yattığı bir koltuğu da dakikalar içinde bir sokak sanatına dönüştürüyor.

Çalışmalarına ve yaptığı anlardan videolara yer veren sanatçının sayfasında kimler çizgilere bürünmemiş ki; Tower Bridge’i de, Michael Jackson, Tac Mahal, kaldırımlar ve Mr. Doodle’ın yakınındaki her şey…

 

Deliliğin Eğlenceli Karışımı

 

Çevresindekilerin eserlerine Spagetti Graffiti dediği Mr Doodle, ilham perilerinin  hip-hop müzik, köpekler, sanatçı Bob Ross ve süpermarketlerdeki tatlı koridorlar olduğunu söylüyor.

Çok yönlü ve büyüleyici bir sanatçı olarak anılsa da  “Birisi, çalışmalarım için doodle, grafiti, sokak sanatı, çizim […] ya da ne isterse söyleyebilir. Bir sanatçı olmak bile kimin umrunda? Bu başlıklar önemli değil, eser önemlidir. Ben sadece karikatür çizmeden duramıyorum.” diyor ve etrafına duvarlar örmemek için tüm bu sınıflandırmaların dışında kaldığını ekliyor.

Deliliğin eğlenceli ve benzersiz bir karışımı olan Mr Doodle sanatında hedef; tüm evreni çizmek! Hobisini işe dönüştürenleri sollayarak hobisini yaşama dönüştüren Mr Doodle, sizi de dünyasına davet ediyor!

 

http://mrdoodle.com/

https://www.instagram.com/mrdoodle/

https://www.facebook.com/itsthedoodleman/

https://mrdoodleshop.com/

 

 

25 Ekim 2017 tarihli Birgün gazetesi ve MagTR’de yayınlanmıştır.